Lokalita

Ostáva 1 voľných pozemkov.

Lietava

Obec Lietava sa nachádza na juhozápadnom okraji Žilinskej kotliny, približne 10 km od okresného mesta – Žilina. Centrum obce leží v nadmorskej výške 429 m.n.m. Obec je rozdelená na tri časti: Lietavu, Majer a Lietavskú Závadku, ktorá bola k Lietave pričlenená v druhej polovici 20. storočia. Lietava susedí na západe s obcou Podhorie, na juhu s Lietavskou Svinnou - Babkovom, na východe s Lietavskou Lúčkou a na severe s obcou Brezany.

Dejiny obce

História osídlenia katastra obce siaha až do strednej doby bronzovej, čoho dôkazom sú archeologické nálezy keramiky. Najstaršia písomná zmienka obce pochádza z roku 1318. Najstaršími murovanými budovami v obci sú gotický kostol z 15. storočia, budova fary, budova cirkevnej školy a krčma. Lietava je po celý čas svojej existencie pokojnou dedinkou pod Súľovskými vrchmi,cez ktorú nevedie žiadna významná cesta a nesídli v nej žiadny veľký podnik. Obec sa nachádza pomerne blízko okresného mesta Žilina a prostredie ju predurčuje k pokojnému bývaniu.

Občianska vybavenosť

V obci Lietava sa nachádza materská škola, základná škola, pobočka Slovenskej pošty, potraviny, pohostinstvo, obecná knižnica, ubytovacie zariadenia, futbalové ihrisko.

Turistické zaujímavosti v okolí Lietavy

Hrad Lietava – Lietavský hrad sa nachádza medzi obcami Lietava a Lietavská Svinná na strmom hrebienku, v nadmorskej výške 635 m.n.m. Hrad bol postavený po roku 1241, v súčasnosti je voľne prístupný a svojou mierou zachovania patrí medzi najväčšie a najkrajšie zachované zrúcaniny na Slovensku.
Foto lietavského hradu.


Súľovské skaly – obľúbené miesto pre túry alebo prechádzky prírodou, ponúkajúce neopakovateľné výhľady.
Foto zo súľovských skál


Kúpele Rajecké Teplice – kúpeľné mestečko, známe svojimi liečivými prameňmi, vyhľadávané návštevníkmi z celého Slovenska aj zahraničia, ktorého popularita neustále rastie. Je známe kúpeľmi Afrodita a letným kúpaliskom Veronika.